Mi az az ECDL?
A név jelentése, European Computer Driving Licence, azaz európai számítógép-használói jogosítvány. A vizsgarendszer arra hivatott, hogy minél szélesebb körben terjeszthesse a számítógép felhasználói szintű megismerését.
Tudnivalók
● A 7 modul teljesítése után jár a teljes ECDL bizonyítvány.
● A modulok között 4 darab kötelezően teljesítendő rész van, és 3 szabadon választott.
● Az első sikeres vizsgád időpontjától számított 3 éven belül meg kell lennie mind a 7 modulodnak. Egyszer még meghosszabbíthatod a vizsgakártyád lejártát, de ezért külön fizetned kell.
● A modulokat vizsgaközpontokban kell teljesítened. Ezek lehetnek informatikai központok, de az előírt feltételek teljesítése után akár iskolákban is vizsgázhatsz. Az is könnyen lehet, hogy a saját iskolád is ECDL vizsgaközpontként működik. Ez esetben semmiképpen se hagyd ki ezt a lehetőséget!
● A vizsgák általában 32 pontosak, 24 pontot kell elérned ahhoz, hogy sikerüljön a vizsgád. (Vigyázz, mert vannak 2-3 pontot érő feladatok is!)
● Ha úgy döntesz, belevágsz, először ki kell váltanod egy vizsgakártyát, amely nappali tagozatos diákok számára egységesen 4500 Ft-ba kerül. Erre kerülnek majd a vizsgaeredményeid: miből vizsgáztál, mikor, milyen eredménnyel, illetve hogy ki volt a vizsgáztatód.
A vizsgák menetei:
1. Miután kellőképpen elsajátítottad az adott programot, a tanárod bejelent egy vizsgaközpontban.
Akkor állsz készen egy vizsgára, ha sikerül hibátlanul, vagy kevés hibával megoldanod a feladatsorokat. Ha rendszeresen 28-30 pontot érsz el, bátran elmehetsz próbára tenni a tudásodat.
2. A vizsga előtt be kell fizetned a vizsgadíjat. Ez diákoknak 3000 Ft szokott lenni, felnőtteknek drágább.
Fontos, hogy az anyagiakat a vizsga előtt rendezd el, mert sok helyen az utólagos befizetést nem fogadják el sőt, még a vizsgád is érvényteleníthetik.
3. Ha felkészültél, és a vizsgadíjat is befizetted, akkor már csak vizsgáznod kell, mégpedig 7 alkalommal, 7 modulból.
4. Ha megvan mind a 7 sikeres vizsgád, akkor a vizsgaközpont elküldi a vizsgakártyádat az ECDL központba. Ezután néhány hónap leforgása alatt kiküldik az ECDL bizonyítványod, a vizsga kártyáddal együtt. (Ha változás lépne fel a lakcímedet illetően, akkor azt mindenképpen jelezd, hogy a fő vizsgaközpont az ECDL bizonyítványodat a megfelelő lakhelyedre küldje!)
Területek, amelyekből érdemes vizsgáznod:
● Számítógépes Alapismeretek
● Online Alapismeretek
● Szövegszerkesztés (Word)
● Táblázatkezelés (Excel)
● Adatbázis-kezelés (Acces)
● Prezentáció (Power Point)
● Weblap készítés
(Ezeken a modulokon felül még elsajátíthatsz Web- vagy képszerkesztést is.)
A modulok közül a legnehezebbnek beállított terület a Táblázatkezelés (Excel) és az Adatbázis-kezelés (Acces). Az Excelben főképpen az okoz problémát, hogy a vizsgázók nem találják meg a megfelelő számítási kódot egy-egy feladathoz.
Az Adatbázis-kezelésnél pedig főleg a szövegértelmezéssel akadhatnak problémák.
A legkönnyebb modulok közé tartozik az Információ és kommunikáció. Itt csak e-maileket kell küldened és némi információt keresni a neten, vagy egy képet csatolni a levélhez, és a levél szövegét megformázni.
A többi modul közepes erőráfordítással elsajátítható.
ECDL Start
2001. óta lehetőség nyílt arra, hogy csupán 4 modulból vizsgázva- a kezedbe kapd az első nemzetközileg elismert bizonyítványodat. A 4 modul közül 3 kötelező (operációs rendszerek, szövegszerkesztés, információ és kommunikáció), és az előző bekezdésben felsoroltak közül 1 választott van.
Később, ha úgy döntesz, az ECDL Start után is tovább gyarapítod az ismereteidet. Neked is ugyanúgy lehet 7 modulos bizonyítványod, mint másoknak, viszont az idő itt is sürgetni fog: 3 éved van a teljesítésre.
Az ECDL Start kártya teljes értékű ECDL bizonyítványra történő módosítása esetén is különbözeti díjat kell fizetned. Ha ez megtörtént, akkor kapsz egy hologramos matricát, ami később igazolni fogja azt, hogy fizettél.
Ráadásul működik fordítva is a dolog: ha 7 modulos bizonyítványszerzésre jelentkeztél, majd a 4 modul teljesítése után meggondoltad magad, akkor kiválhatod az ECDL Start kártyád. Ám ilyenkor sajnos a regisztrációs díjak közötti különbözetet nem fizetik vissza.
Pontozás