A 2022. június 8. és 12. között a 7-8. évfolyamos diákjaink számára Erdélybe szervezett tanulmányi kirándulás képei megtekinthetők.
Erdéllyel ismerkedtek a Jerney iskola diákjai
A Jerney János Általános Iskola tanulói június 8. és 12. között a „Határtalanul!” (HAT-19-01-0428) nyertes pályázatnak köszönhetően ötnapos tanulmányi kiránduláson vehettek részt Erdélyben. A program kiemelt célja volt a határon túli magyarlakta területek történelmi, néprajzi, természeti értékeinek megismerése, személyes tapasztalatszerzés a külhoni magyarságról, ezzel együtt a magyar-magyar kapcsolatok építése: személyes barátságok kialakulásának elősegítése a magyarországi és külhoni fiatalok között.
Odafelé a bő tízórás út közben meglátogattuk Vajdahunyad várát, a Hunyadi-család ősi fészkét, majd a Segesvár melletti Fehéregyháza határában megkoszorúztuk az 1848/49-es szabadságharcban e környéken elesett Petőfi Sándor síremlékét. Este a Csíkszeredába érkezéskor kétfogásos házias vacsora és minden igényt kielégítő szállás, valamint meleg vendégszeretet várta a 7-8. osztályos tanulókból álló csapatot és kísérő pedagógusait. Este a kevésbé fáradt diákok tanári kísérettel már a belvárossal ismerkedhettek.
Másnap Csíksomlyón találkoztunk a helyi Nagy Imre Általános Iskola hetedikes diákjaival és osztályfőnökével. A Kegytemplom előtti rövid ismerkedő játék után a síksághoz szokott alföldi lábakat erősen igénybevevő közös hegyi túra következett: a borvizes Mária-forrás közbeiktatásával hosszan tartó meredélyen kapaszkodtunk fel a Nagy-Somlyó csúcsára, majd leereszkedve a többszáz ezres pünkösdi búcsúk helyszínére, a Nyeregbe barátságos focimeccset játszottak egymással a két iskola erre vállalkozó fiai (és lányai!). Koradélután a Székely Nemzeti Múzeumnak helyet adó Mikó-várat kerestük fel, majd Fodor Levente, helyi kísérőnk társaságában – a Kárpátok egy-egy bércén meg-megállva – Gyimesbe, az ezeréves határhoz látogattuk el: itt Deáky András bácsi, nyugalmazott pedagógus mesélt a királyi Magyarország legkeletibb őrállomása felújításának viszontagságairól.
Harmadnap Gyergyó felé vették utunkat: lesétáltunk a lenyűgöző Békás-szorosba, a Gyilkos-tónál meghallgattuk a tó keletkezésének legendáját, visszaúton felmentünk a karcfalvi erődtemplomba, majd Mádéfalván fejet hajtottunk az osztrák császári csapatok által a 17. században kegyetlenül legyilkolt többszáz székely emlékműve előtt. Az esti szabadprogram során újból Csíkszereda belvárosával ismerkedhettek a diákok.
A negyedik napon délre vettük az irányt: az egykori vulkáni kráterben keletkezett Mohos-láp természeti ritkaságait néztük meg, aztán az ősi fenyvesek között kiépített hegyi szerpentinen gyalog jutottunk el a Szent Anna-tóhoz, melynek legendájáról a helyszínen kísérőnk, Levente bácsi mesélt. A hegyi túrát a torjai Büdös-barlang zárta, s hogy végképp élménydús legyen a kirándulás, erdőből kimerészkedő élő medvéket is láthattunk (a busz ablakán keresztül). Este a Nagy Imre iskola diákjai láttak minket vendégül: volt közös sport az iskola udvarán, a kivetítő teremben együtt szurkoltunk végig a magyar-német Nemzetek Ligája válogatott labdarúgómérkőzést, hogy aztán éjjel egyig tartó, pizzázással egybekötött fergetes búcsúbulival tegyük fel a koronát az ismerkedő tanulmányi kirándulásra.
Az ötödik napon felkapaszkodva a Hargita-hegységbe, a Tolvajos-hágónál felállított Hármaskeresztnél adóztunk székely nemzettársainknak a magyar nyelv és kultúra megtartása érdekében végzett immár százkét éves küzdelme előtt. A hazafelé úton többekben újból megfogalmazódott a gondolat: „Lesz még székely feltámadás, lesz magyar újjászületés!”
Ezúton is köszönjük a Magyar Államot képviselő Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., továbbá a Dorozsmai Lakosok csoportja, Mihálffy Béla országgyűlési képviselő és Rúzsa Roland úr szíves anyagi támogatását!
A tanulmányi kirándulásról készült fényképek és videó mindenki számára megtekinthető a Jerney iskola honlapján, a www-jerney-szeged.edu.hu weboldalon.