A Vasvári-nap keretében megrendezett “Az én digitális világom…” esszépályázaton II. helyezést ért el a nyolcadik osztályos Veszelovszki Ádám! Egy esszét kellett írni minden tanulónak arról, hogy milyen lesz a világ 30 év múlva, mennyire változtatja meg a mindennapjainkat a technológiai fejlődés! A Jerney iskola küldte be a legtöbb pályázatot a szegedi iskolák közül!
Az esszéket itt olvashatják:
Veszelovszki Ádám II. helyezett esszéje:
A JÖVŐ TECHNOLÓGIÁJA
A világ 30 év múlva
A világ 30 év múlva rengeteget fog változni. Hiszen majdnem minden nap jelennek meg technikai újítások, és ez a folyamat most már csak gyorsulni fog. Pár évtized múlva talán robotok végzik helyettünk a munkát, de az is lehet, hogy ez nem így lesz. Nagyon sok minden lehetséges, de ezeknek a technikai csodáknak hátrányaik is vannak, és ha nem bánunk velük okosan, könnyen ellenünk fordulhatnak.
Ma már nem sok olyan ember van a világon, aki ne használna valami okos eszközt, legyen az telefon, laptop, számítógép vagy akár óra is. A jövőben majd ezek is megváltoznak, még jobbak, okosabbak lesznek. Ma még, ha bármit is vásárolni szeretnénk, készpénzzel vagy bankkártyával kell fizetnünk, és számos személyes okmányt kell magunkkal hordanunk (például személyi igazolvány, lakcímkártya), hogy igazolni tudjuk magunkat. A jövőben már elég lesz a kezünkbe beépített mikrocsip mindezek helyett, így a készpénz, a bankkártya és a személyes okmányok is eltűnnek. Moziba sem kell majd járnunk, hiszen mindenütt házimozi lesz, egész falat beterítő kivetítőkkel. De lesznek okos házak is, amelyekben mindent egy gombnyomással elvégezhetünk, és az okos autók is megjelennek majd, amiket már robot fog vezetni, ezért sokkal kevesebb lesz a közúti balesetek száma is. Az iskolákban okostelefonokkal fognak majd tanulni, így az iskolatáska sem lesz majd olyan nehéz. Ez természetesen csak az én véleményem, ez lehet teljesen másképpen is, de a technológia 30 év múlva biztosan sokkal fejlettebb lesz.
A számítógépek már ma is nagyon fontos szerepet töltenek be az életünkben, pár évtized múlva azonban már mindent azon fogunk intézni, legyen az bevásárlás, munka, ügyintézés, stb. Maguk a gépek is megváltoznak majd, sokkal okosabbak lesznek, illetve több adatot tudunk majd tárolni rajtuk. A papír alapú ügyintézés teljesen megszűnik, mindent az interneten keresztül fogunk intézni, a levelezést pedig szintén virtuálisan fogjuk megoldani, aminek a posta nem nagyon fog örülni. Ehhez hasonlóan számos cég és vállalkozás fog még tönkremenni, de helyettük majd új, ma még talán ismeretlen technológiai ágazatok fognak megjelenni. A munkaadók a munka típusától függetlenül el fogják várni alkalmazottaiktól, hogy legyen nyelvtudásuk, illetve értsenek a számítógépekhez, vagy más okos eszközökhöz. Mindent összevetve az egész világ meg fog változni, és ha nem vesszük fel időben a ritmust, nagyon hátrányos helyzetbe kerülhetünk.
Ezeknek az újításoknak előnyeik és hátrányaik is vannak. Előnyeik, hogy segítik a munkavégzést, kényelmesebbé teszik életünket és szórakozási lehetőséget is nyújtanak. Viszont hátrányuk, hogy könnyen elkényelmesedünk mellettük, elrabolják szabadidőnket, melyet családunk körében tölthetnénk, túl sok felesleges információhoz jutunk általuk és függőséget is okozhatnak. Tehát mint minderre, úgy erre is igaz, hogy legjobb az arany középút.
Nyerges Bálint esszéje:
Kedves Földlakó!
Azért írtam ezt a levelet hogy eljuttassam ezeket az információkat. Nálunk éppen 2047-et írnak az utcán található információs panelek amik egy Tabletből holografikusan vannak kivetítve, meg kell hagyni elég királyul néznek ki, de nem annyira mint a mágnesekkel megoldott lebegő deszkák ami viszont ráteszi a pontot az i-re az mégis az hogy az emberek számára minden mosdóhelység mellett található ingyenes kávé ( ami hozzáteszem elég jó minőségű). Na szóval had meséljek egy kicsit a parkokról és az utcákról.
Ha a parkokban sétálunk, akkor láthatjuk a saját személyre szabott edzéstervet végrehajtó boldog embereket. A társadalmunkban a kutyáknak is léteznek jogaik, például az hogy velük úgy kell bánni, mint egy átlagos személlyel, naponta háromszor kell etetni őket, és még sok más minden, ha tovább sétálunk akkor láthatunk munkájukat végző rendfenntartó robotokat akiknek mostanság nincs sok dolguk, ami azt jelenti hogy a börtönök majdhogynem üresek, a bűnözések száma nagyban csökkent, tehát elég sok ember élvezheti a friss levegőt a munkahelyük melletti parkokban az óránként tartott szünetekben.
Az időjárást egy burok szabályozza bizonyos helyeken, a hőmérsékletet, a csapadékmennyiséget, az adott időszakokat, és hogy milyen legyen a kedv, amit az időjárás magától előteremt.
A munkahelyek száma nőtt és az emberek 65%-a nem fizikai, hanem inkább mentális munkát végez a burkokon belül. Nagyon sok munkahely megtehette azt, hogy az emberek ne egy épületben kuksoljanak és szívják a monitorok fényét (ami nem rontja annyira a szemet így csökkent a szemüveges emberek száma). Azok a munkahelyek ahol nem tehették meg, hogy a szabadban kapjanak munkakedvet az emberek azok előteremtettek egy parkot közvetlen az épület mellé. Hogy milyen tevékenységeket csinálhatsz a parkban? A különféle sportoktól kezdve az extrémebb időtöltéseken keresztül az elméjük kitárásáig. Most biztos az jár a fejedben hogy jó, jó de mégis akkor hova parkolnak az autók?
Erre a válasz pofon egyszerű: sehova. Mindjárt le is írom miért. Azért kedves olvasó, mert a teleportációs rendszerrel nagyon sok helyet tudtunk megspórolni az épületek számára. A teleportációs rendszer magától töltődik az univerzális töltőről, amihez még csak csatlakozó sem kell.
Viszont mint mindennek, ennek a világnak is megvan az árnyoldala, ami nem olyan rossz, mint a 2017-es világ. Akik abba a 35%-ba beletartoznak ők a nehézfizikai munkát végző társadalom, ők teremtik meg az egészhez a nyersanyagokat. Mint például az áram és a védelem a kívül élő radioaktív mutánsoktól.
A mezőgazdaságunk egy másik burok alatt végződik. Aki a belső burokban született és nevelkedett, majd iskolákat végzett, de mégis a mezőgazdaságban szeretne elhelyezkedni annak számára is van lehetőség. Van egy olyan vasúthálózat amely összeköti a két burkot és még mellé a harmadikat is. A mezőgazdaság egy olyan rendszerrel működik, mint az időjárás a fő burokban, gépekkel rendszerezve.
Az előbb említett harmadik burokban a hadirészleg akik a fő vagy a mezőgazdaságban töltötték életüket Akik a burkot védelmeznék azoknak is van itt hely, őket képzik ki a nagy háborúban részt vett tábornokoktól kezdve egészen a parancsnokokig. A fegyverek gyártása itt történik, ugyanis aki itt vesz részt, az nem csak a hadi technikákat tanulja meg hanem a hadi iparban lévő dolgokat is.
Összegezve levelem ennyi is lett volna, remélem minél hamarabb eljuttok erre a pontra! Viszlát Olvasó!
Mucsi Bálint esszéje:
A jövő avagy minden ”okos”
Már a mai világban szinte minden berendezés, intézmény, közszolgáltatás fenntartásához és működéséhez szükséges számítógép. Akkor 30 év múlva milyen lesz a világ?
Óriási fejlődés figyelhető meg a számítástechnika iparában, ami gyakorlatilag már mindegyik ágazatban megfigyelhető, pl.: autógyártás. Már most léteznek önvezető autók, okos karkötők, már okos WC is kapható. A határt nem lehet megszabni, ugyanis mindig csak jobbat és jobbat akarnak gyártani, nincs megállás. Ezt a fejlődést a legtöbb ember nem is tudja követni, ami ezek után érthető is, de nem is lenne értelme. Ha valaki tényleg naprakész szeretne lenni, akkor a telefonját naponta/hetente cserélhetné, amit anyagilag sem lehet bírni. Így hát valószínűleg a 30 évvel későbbi világot nem is nehéz elképzelni: Minden egyes tárgy elektronikus és több funkciós lesz. Nem valószínű, hogy már lebegő autók közlekednének, de az, hogy simán elvezetik saját magukat bármiféle emberi közbeavatkozás nélkül, az biztos. Okos tárgyakkal kelnénk (okos ágy, be se kell majd ágyazni, csak egy gombnyomás lenne az egész), amíg a fürdőszobáig elmész, végig sétálsz az okos padlón (kiírja a testsúlyod), belenézel az okos tükörbe (a tükör szélein kiírja a friss híreket, az aktuális időjárást és további hasznos információt), beülsz az okos autódba (konkrétan egy komplett számítógép van benne, ami már nem csak a navigációra és az autó aktuális állapotának kijelzésére alkalmas, hanem operációs rendszer fut rajta, amin akár játszani is lehet, szoftverek futnak rajta, bármilyen munka elvégzésére alkalmas, a többi funkció pedig alapvető lesz, pl.: az önvezetés, automatikus parkolás, még beszélgetni is lehet az autóval), kiszállsz az autódból, a munkahelyekre való belépés nem csak ilyen kódos, hanem ujjlenyomat-, arc-, retinaérzékelős beléptetős rendszer lesz. Egy fárasztó nap után az otthonokban mindenféle kikapcsolódási lehetőség adott lesz, amiről ma még álmodni se merünk. Na de még nem is írtam a telefonokról, számítógépekről. A telefonok odáig fognak fejlődni, hogy bármelyik számítógépet megszégyenítő hardverrel lesznek ellátva, magyarul a ”vékony” külsőn belül egy hihetetlen hardver dolgozik. A számítógépek pedig egyértelműen bármire képesek lesznek, ja igen, csak győzzük megfizetni, mondjuk ez nagyjából mindenre igaz. És ha már az otthonokról írtam, ehhez kapcsolódnak a robotok, amik megcsinálják helyetted a házimunkát és rengeteg elintézni valóban tudnak majd segíteni, de azért remélem, hogy a család szerepét nem fogják átvenni a robotok, de ha ez megtörténne, akkor az sincs kizárva, hogy a világuralmat átveszik. Nagyjából így képzelem el a 30 évvel későbbi világot.
Az én véleményem az egészről: Engem biztos zavarni fog, hogy mindent megcsinálnak helyettem az okos tárgyak, robotok. A másik, hogy az emberiség életképtelenné válik, ennek köszönhetően nem is tudnak majd normális emberi kapcsolatokat teremteni. És ha történne egy olyan katasztrófa, aminek következtében az egész rendszer pár nap erejéig vagy akár örökre összeomlana, az elkényelmesedett emberek pedig ezt nem biztos, hogy túlélnék.
Vass Marcell esszéje:
A jövőbe és tovább!
Napjainkban az informatika mindenhol ott van az életünkben. Vajon 10, 20, esetleg 30 év múlva mekkora változások lesznek? Az informatika lesz az életünk?
Véleményem szerint nem, viszont sokkal nagyobb szerepet fog játszani. Ott lesz az orvoslásban, a kommunikációban, a közlekedésben és még sok más helyen is. Egy szóval mindenhol. A robotok mai szemmel nézve érdekesek és látványosak, de ha gyorsabb ütemben halad a sok fejlesztés és a kutatás a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, ami nagy valószínűséggel így lesz, akkor akár a robotok nem csak munkát végezhetnek el, hanem a barátaink, a férjünk vagy feleségünk, a háziállataink is lehetnek majd. Az, hogy ezek után vörös szemmel leigázzák-e az emberiséget, az már más tészta. Emellett annak a veszélye is fennáll, hogy a robotosítás egyre jobban folytatódik, így sajnos nagyon sok ember munkája fog elvészni. Az is megeshet, hogy lesz egy újabb ipari forradalom, és megint a kőkorszak legaljáról kezdődhet minden.
A virtuális valóság már most is lenyűgöző, de a jövőben sokkal életszerűbbé lehet majd tenni az akkori technológia miatt. Lehetséges lesz az érzések befolyásolása, az emlékek generálása, stb. Röviden fogalmazva, más életet is megélhetünk vele. Olyat, amilyet csak akarunk. És ez az, ami nagyon veszélyessé is teszi a mi álomvilágainkat. Könnyen megeshet, hogy a való életünkről megfeledkezünk, és csakis a mi virtuális valóságunknak élünk.
Már napjainkban is sok az okos eszköz, de 30 év múlva minden lehet okos. Az ágy, ami magától beágyaz; a kuka, ami kiszelektálja magát; az ablak, ami ellenőrzi; hogy mikor kell friss levegő; és kinyitja magát; az ajtó, ami csak retinavizsgálattal, és ujlenyomattal enged csak be; a ruhánk, ami átalakul, azt figyelve, hogy milyen az időjárás; és még sorolhatnám a rengeteg okos dolgot. Akár mi is lehetünk majd okosak, például ha egy chippet műtenek belénk, ami figyeli az egészségi állapotunkat vagy tudunk vele fizetni. Esetleg egy kijelzőt, ami mutatja az időt, az időjárást, vagy akár használhatjuk arra, amire a telefonunkat is. De ez vajon arra vezet majd, hogy mi butábbak leszünk? Már nagyon sokat hallottam arról, hogy ételt porból készítenek, viszont 30 év múlva lehet, hogy nem is kell főznünk, sütnünk, csak az okos mikróba be kell vanni az okosport, amit az okos áruház drónja hozott el nekünk az okos házunkba.
Minden esetre, bármi is lesz a jövőben, alkalmozkodnunk kell hozzá, de azt se felejtsük el, hogy hol van a határ. Nagyon könnyen megeshet az, hogy a sok okos tárgy és eszköz miatt semmit se kell csinálnunk, hiszen úgyis elvégzik helyettünk, amit mi nekünk kellene. De ha pár hétre, hónapra, vagy akár évre elmegy az internet, vagy esetleg az áram, akkor vajon mi lesz? Valószínüleg az, hogy a sok elpuhult és elkényeztetett ember nem tud majd megélni. Én így képzelem el a jövőt 30 év múlva, de más véleményét is szívesen meghallgatnám.