A június 25-30-i tatai nyári turisztikai és honismereti táborozásunk első fényképei itt tekinthetők meg. Hamarosan újabb képeket töltünk fel, továbbá a megvalósult programok leírását.
A tanulók az általuk készített – megosztásra szánt – képeiket a dudasj@jerney-szeged.sulinet.hu címre küldjék el!
Jerneys nyári tábor Tatán
Június végén hatvankét tanuló részvételével rendeztük meg iskolánk 21. nyári turisztikai és honismereti táborát. Az idei program célja az Észak-Dunántúl természeti és kulturális értékeinek bemutatása volt.
A tábor felé menet Budapesten álltunk meg: a Kossuth téren megtekintettük az Országgyűlési Múzeumában az ezer éves magyar törvényhozást, az országgyűlések történetét és a magyar parlamentarizmus fejlődésének ívét bemutató történeti kiállítást. Délután a tatai Fényes Fürdőn foglalt szállás belakása következett. A város központjától mintegy 3 km- re, a Fényes Forrásvidéken fekvő Fényes Fürdő és Kemping egy közel 30 hektáros természetvédelmi területen található a naponta közel 40ezer liter feltörő, minden évszakban 20-22°C-os források által táplált stranddal.
Másnap délelőtt Komáromba utaztunk, ahol Közép-Európa legnagyobb újkori erődjébe, a Monostori erődbe látogattunk el. Az UNESCO Világörökségi Várományosi Listáján szereplő, klasszicista stílusú, monumentális méretű hadtörténeti műemlék lenyűgöző látványt nyújtott hatalmas, precízen faragott kövekből épített falaival, a védműveket borító 3-4 méter vastag földtakarójával és több kilométer hosszú földalatti folyosórendszerével. Ezt követően a Duna és a Vág-Duna összefolyásánál fekvő Révkomáromba, a szlovákiai magyarság legfontosabb kulturális és politikai központjába utaztunk. A mintegy két órás belvárosi idegenvezetés során megismerkedtünk az ősi magyar város történetével, főbb nevezetességeivel: megnéztük a Szent András-bazilikát, a város legfontosabb templomát, a Klapka György téren látható Városházát, a Zichy-palotát, a közeli Tiszti pavilon udvarát, az Európa-udvarban a kontinens egyes vidékeinek építészeti jellegzetességeit bemutató épületeket. A séta közben sok érdekességet tudhattunk meg a városban született hírességek életéről és munkásságáról: Lehár Ferenc világhírű operett zeneszerzőről, Jókai Mórról, a nagy magyar íróról, valamint Selye Jánosról, a szintén világhírnevet szerzett stresszkutatóról.
Harmadnap Tatabányán a Bányászati és Ipari Skanzen – nemzetközi vonatkozásban is egyedülálló – kiállítóhelyén egy régi bányaüzem teljes épületegyüttesével, berendezett irodákkal, szabadtéri gépbemutatóval, és bejárható földalatti bányatérség segítségével idéztük meg a szénbányászatot, amelyet az egykori bányászkolóniák jellegzetes lakó- és középületei, azok korhű berendezései tettek még teljesebbé és egyedivé számunkra. Délben kapaszkodtunk fel a város feletti Kő-hegyen magasodó Turul-emlékműhöz: a karmai közt Árpád kardját tartó és a fején koronát viselő ősi magyar jelkép, a turulmadár közel 15 méteres szárnyfesztávjával Európa legnagyobb fémből készült madara. Az emlékmű teraszáról páratlan kilátás nyílt Tatabánya hatalmas lakótelepeire, az autópályára, és a távoli Vértes-hegységre. Ezután rövid, de annál szuszogósabb túraútvonalon jutottunk el a Szelim-lyukhoz. A barlangot az itt talált őskori leletek (ősembercsontok, szerszámok, tűzrakóhely) tették ismertté. Ma már a leletek múzeumokba kerültek, de a tágas, impozáns, világos barlang nagyszerű látványt nyújtott: két nagy kürtőjéből is kapja a fényt, ill. egyik bejárata olyan hatalmas lyuk, hogy az autópályáról is látható. A barlang előtti részről újfent káprázatos kilátás tárult elénk. Visszaúton még egy geológiai bemutatót is láthattunk a környék hegységeit alkotó jellegzetes kőzettípusokról.
A negyedik napon az Öreg-tó partján álló Tatai várat jártuk be: a római és középkori kőtár, illetve régészeti kiállítás mellett megtekintettük az eredeti, pompeji stílusú görög-római mitológiai falképekkel díszített római szobát, a középkori fegyvereket és páncélokat, a tatai fazekasságot, a 18. századi és 19. századi mezővárost, és a főúri életet bemutató kiállítást. A várlátogatást követő rövid buszozás után Vértesszőlősön Magyarország legidősebb, mintegy 400 ezer éves régészeti lelőhelye különleges régészeti, embertani és őslénytani maradványokat, azok képződési környezetét mutatta be: a két feltárt lelőhely az előkerült milliónyi kőeszközzel, zsíros csontokkal táplált tűzhelyekkel, a vadászott állatok csontjaival és az emberi tejfogakkal valamint egy tarkócsonttal egyedülálló képet nyújtott a korai, úgynevezett heidelbergi típusú ember életéről. A bányából ismert levél- és terméslenyomatok, illetve az egykori sáros itató és dagonyázó helyhez gyűlt állatok megőrződött lábnyomai pedig a természetes környezetről adtak képet. A délután (csakúgy, mint valamennyi nap) a fényes fürdői strandolással, strandfocival, tollaslabdázással, pingpongozással, csocsózással, foci VB-nézéssel telt.
Az ötödik nap csak a szórakozásé volt: a tatabányai Gyémánt Fürdő óriás területű strandján a kül-és beltéri élménymedencék, játszóterek, pezsgőfürdő és szauna, valamint az óriás csúszdapark jelentették a táborozás fénypontját. Este a Fényes Fürdő faházai között egyszerre három helyen is lobogott a tűz: a gyerekek jóízűen falatozták saját készítésű, parázson sütött nyársas és grillezett finomságaikat.
Az utolsó, hatodik nap délelőttjén – a strandolás és strandfoci mellett – még jutott idő a Fényes Tanösvény bejárására is: tizennyolc állomással rendelkező ökoturisztikai útvonal interaktív módon mutatta be a fürdő területének természeti kincseit, a karsztforrások lenyűgöző élővilágát. Hazafelé menet újra megálltunk Budapesten: szakképet idegenvezető kalauzolásával bejártuk a Parlament impozáns épületét a díszesen aranyozott lépcsőházon feljutva a főemeletig, a régi felsőházi ülésterem megtekintése után a felsőházi társalgón keresztül a 27 méter magas kupolateremig és a díszlépcsőházig. A közel egy órás séta végén az üvegmennyezettel fedett udvarban megnéztük az épületfelújításáról szóló kiállítást: az Országház makettjét, valamint tíz különböző képernyőn tematikusan tekinthettünk be az épület kulisszái mögé: a műszaki megoldásokon át a Ház virtuálisan megjelenített felépüléséig számos érdekességet figyelhettünk meg.
A hatodik nap végén fáradtan, de élményekkel gazdagodva borulhattak a jerneys dákok szüleik karjába.