A Szegedi Jerney János Általános Iskola
járványügyi készenléti szabályai
1. Az iskolát kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató tanuló látogathatja.
2. Az iskola területére csak tünetmentes szülő, illetve külső személy léphet be.
2. A szülők, amennyiben gyermeküknél koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket észlelnek, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (továbbiakban: NNK) aktuális eljárásrendje alapján gondoskodni kötelesek az orvosi vizsgálatról. (A tünetekről és az eljárásrendről az alábbi linken tájékozódhatnak: https://www.nnk.gov.hu)
3. Ha az iskolában a tanulónál a fertőzési tünetek (hőemelkedés, láz, köhögés, fáradékonyság, légszomj, torokfájás, íz-és szagérzékelés elvesztése) valamelyikét észleljük,
3.1. haladéktalanul elkülönítjük,
3.2. egyúttal értesítjük a szülőt, akinek telefonon meg kell keresnie a háziorvosát/házi gyermekorvosát.
3.3. A szülőnek ezt követően az orvos utasításainak megfelelően kell eljárnia.
4. Csak háziorvos, házi gyermekorvos, illetve a kezelőorvos jogosult a COVID-19 fertőzés gyanújára vonatkozóan nyilatkozni. (Amennyiben fennáll a gyanú, nekik kötelességük az Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket.)
5. Amennyiben krónikus betegséggel élő gyermek az új koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, erről a kezelőorvosnak kell döntenie, mely alapján a szükséges intézkedéseket meg kell tenni.
6. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermekénél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.
A tanulói hiányzások kezelése
6.1. Az a tanuló, aki bármilyen betegség miatt otthon maradt, a háziorvos/kezelőorvos igazolásával vagy kórházi zárójelentéssel mehet újra az intézménybe.
6.2. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a tanuló hatósági karanténba kerül, a részére előírt karantén időszakára. Hatósági házi karantén esetén a járványügyi hatóság által kiadott, a járványügyi megfigyelést feloldó határozatot szükséges bemutatni.
6.3. Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik
6.3.1. tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek)
6.3.2. vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzásátigazolthiányzásnakkelltekinteni.
6.4. A hiányzás időszakában a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett vesz részt az oktatásban.
6.5. A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.
Az iskola látogatása, belépés az intézménybe
1. A zsúfoltság elkerülése érdekében a szülők csak a bejáratig kísérhetik gyermeküket, a tanítás végén is itt várják meg őket.
2. Szülők, illetve külső személyek az iskolaépületbe csak az igazgató előzetes engedélyével, a bejáratnál elhelyezett kézfertőtlenítő használatát követően, szájmaszkban léphetnek be
– hivatali ügyintézés,
– pedagógussal történő személyes megbeszélés,
– beteg gyermek ebédjének elvitele céljából.
3. A szülők személyes megjelenésével járó szülői értekezleteket, fogadó órákat a járványügyi előírások betartása mellett kell megtartani.
4. A tanév folyamán kerülendők a csoportosulások mind az iskola területén, mind az iskola épülete előtt.
5. A felső tagozatos tanulók számára a belső közösségi terekben (az előtérben, a folyosókon, a mosdókban …) orrot és szájat eltakaró szájmaszk viselése kötelező (a tanítási órákon lehetséges, de nem kötelező)
6. A tanulók reggeli gyülekezője a sportudvaron (esőzés esetén az aulában) történik.
Intézkedések fertőzés esetén
1. Amennyiben az iskola az intézménnyel jogviszonyban álló tanuló, pedagógus vagy egyéb dolgozó igazolt koronavírus-fertőzéséről tudomást szerez,
1.1. haladéktalanul felveszi a kapcsolatot a Népegészségügyi Főosztállyal,
1.2. a fentivel egyidejűleg az esetet bejelenti a Szegedi Tankerületi Központnak.
2. A fertőzött személy(ek) által látogatott helyszínek azonosítását az adott intézményben egyedi intézkedések, így például a rendkívüli szünet vagy a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelése is követhetik.
2.1. Fertőzés esetén rendkívüli szünetet az Oktatási Hivatal rendel el, amiről az intézmény haladéktalanul tájékoztatást ad az érintett szülőknek.
2.2. A tantermen kívüli, digitális munkarend elrendeléséről az Operatív Törzs dönt, amiről az intézmény haladéktalanul tájékoztatást ad az érintett szülőknek.
3. A tanulók a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelését követő naptól az iskolát oktatási célból nem látogathatják.
4. A tantermen kívüli, digitális munkarendben a nevelés-oktatás, elsősorban digitális eszközök alkalmazásával történik.
5. A tantermen kívüli, digitális munkarend idején a szülők támogatása érdekében az iskola megszervezi a gyermekfelügyeletet.
6. A gyermekfelügyelet során a gyermekétkeztetési feladat ellátójának változatlanul biztosítania kell a gyermekétkeztetést.
7. Az átállást okozó állapot megszűnése után az iskola haladéktalanul jelzést küld a szülőknek, hogy visszatér a normál munkarend szerinti oktatás folytatására.
Járványügyi megelőző intézkedéseink
1. Az iskolába érkezéskor, étkezések előtt és után szükséges, hogy minden belépő alaposan mosson kezet vagy fertőtlenítse a kezét (tanulók esetében a szappanos kézmosás javasolt).
2. Valamennyi mosdóban, valamint az ebédlő előtt elhelyeztünk folyékony kézmosókat, papír kéztörlőket, valamint vírusölő hatású kézfertőtlenítőt: mindenkitől kérjük ezek igénybe vételét – kiemelten a W.C.-használat után, illetve az étkezések előtt és után. (A helyes kézmosás szabályait elhelyeztük a kézmosóknál, a textiltörölközőket bevontuk.)
3. A tantermeket, folyosókat, valamint a szociális helyiségeket rendszeresen szellőztetjük.
4. Az iskola területén (a tantermekben, a folyosókon és a szociális helységekben) napi többszöri fertőtlenítő takarítást végzünk.
5. A járványügyi készenlét idején az osztályok állandó tantermekben vannak (a csoportbontásos idegennyelvi, informatika, technika, etika, hit-és erköcstan órák kivételével).
6. Az étkezéseket úgy szerveztük meg, hogy az osztályok, csoportok keveredése minimális legyen.
7. A csengetési rend minden tanítási óra és foglalkozás között biztosít minimum 15 perc szünetet a levegőzésre, mozgásra: a gyerekek ekkor a sportudvaron tartózkodnak.
8. A testnevelésórákat az időjárás függvényében szabad téren tartjuk meg.
9. Az első félévben esedékes, nagy létszámú tanuló vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járó ünnepségeket az iskolarádión keresztül tarjuk meg, melyek alatt az osztályok, tanulócsoportok a tantermekben tartózkodnak.
10. A nagy létszámú tanuló, pedagógus, szülő egyidejű jelenlétével járó rendezvényeinket (Családi Sportnap, Jerney Alapítványi Műsoros Est) a második félévben tartjuk meg. A hagyományos karácsonyi kézműves vásárra az idei tanévben nem kerül sor.
11. A bel-és külföldi osztálykirándulásokat és tanulmányi kirándulásokat tavaszra helyeztük át.
12. Az iskolai úszásoktatást, továbbá a külső egyesületek által szervezett délutáni sportfoglalkozásokat átmenetileg felfüggesztettük.
Kérés a Tisztelt Szülőkhöz
Kérjük, hogy a személyi higiéné alapvető szabályairól …
– köhögési etikett: könyökhajlatba,
– papír zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor,
– majd a használt zsebkendő szemetes kukába dobása,
– alapos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés …
… otthon is beszélgessenek gyermekükkel – segítve ezzel a járványmegelőzési közös munkánkat!
Szeged, 2020. szeptember 9.
Lázár Zoltán, igazgató
ITT friss orvosi információk olvashatók a koronavírus tüneteiről, kezelési módjáról.
1. Mikor nem mehet a gyerek közösségbe
2. Mi történne most, ha beteg lenne a gyermekem
3. Előzzük meg a kórokozók átterjedését másokra
4. Mit beszéljünk át a háziorvosunkkal
5. Legyen-e háziorvosi vizsgálat és teszt
6. Hogyan működik a tesztelés
7. Pozitív teszt esetén mi várható
8. Kinek kell karantén
9. Zárszó
ÓVJUK, VÉDJÜK EGYMÁS EGÉSZSÉGÉT!