Székelyföldön jártunk

A “Határtalanul!” HAT-KP-1- 2022/1-001031 sikeres pályázat eredményeként május 19. és 21. között a Jerney iskola hetedikesei ingyenes ötnapos tanulmányi kiránduláson vehettek részt Erdélyben a Magyar Állam által biztosított 3,2 millió forintos támogatásának köszönhetően. A program célja a Kárpát-medence magyarlakta területein való személyes tapasztalatszerzés volt a külhoni magyarságról: a határon túl élő magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővítése, továbbá múltjuk, mindennapi életük, kultúrájuk megismerésén túl a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakulásának elősegítése a magyarországi és külhoni fiatalok között.
Odafelé úton Vajdahunyad várát tekintettük meg, majd az 1848/49-es szabadságharcban hősi halt halt Petőfi Sándornak – a román hivatalosságok által a Segesvár főteréről a szomszédos Fehéregyháza határába kitelepített –  emlékművénél helyezték el a dorozsmai diákok el a kegyelet emlékező koszorúját.
A második napra a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola hetedikes tanulóival szerveztünk közös programokat. A székely fiatalok meséltek nekünk a Mikó-vár történetéről, majd közösen belülről bejártuk a csíkszeredai Székely Nemzeti Múzeumnak helyet adó várat. Folytatásként Gyimesbükkre, az ezeréves határra látogatott el a csapat, ahol Deáki András nyugalmazott tanár, iskolaigazgató mesélt nekünk a Magyar Királyság határát jelző vasúti őrház és környzete felújításának viszontagságos körülményeiről. A nap végét közös kirándulás zárta Csíksomlyóra: a Kegytemplomban tett séta után felkapaszkodtunk a Nyeregbe, a Pünkösdi Búcsú helyszínére, ahol focimérkőzésre is sor került a két iskola hetedikes diákjai között. (A végeredményt – innen nézve – feledje jótékony homály …)
A harmadik nap a gyergyószárhegyi Lázár-kastély bejárásával folytatódott, majd a Békási-szoros lélegzetállító sziklaszurdokában tett séta után a Gyilkos-tó partján pihentünk meg. A csíkszeredai szállásfelé menet felkapaszkodtunk a a nevezetes karcfalvi erőtemplomhoz, majd a mádéfalvi emlékműnél tettünk tisztelgő látogatást.
A negyedik napon a Szent Anna-tónál az előző napokon a csapatot végig kalauzoló Fodor Levente bácsi, a nagy székely mindenttudó meséje varázsolta el a tinédzser korosztályt. Következett a Mohos-láp, a kettős vulkáni kráter második tagja, majd a torjai Büdös-barlanghoz kapaszkodtunk fel: Jarábek Alma tanuló gyertyás bemutató kísérlete igazolta, a vulkán mélye most sem szunnyad: a mélyéből szivárgó kénes gázok a jótékony hatás mellett napjainkban is intik a modern kor emberét a természet iránti tiszteletre.
Az ötödik napon hazafelé úton volt idő felidézni a fenti programok mellett az esti szabadidőben tett önálló kiscsoportos Csíkszereda belvárosi barangolásokat, a TV-vel felszerelt szobák meccsnézéseit és a napokat lezáró esti bulikat is.
A tavaly elnyert pályázati keretösszeg megítélése óta  eltelt egy esztendő alatt jelentős áremelkedés következett be. Végül Ruzsa Roland önkormányzati és Mihálffy Béla országgyűlési képviselők 150 ezer forintos azonnali támogatása tette lehetővé, hogy a nehéz anyagi helyzetben lévő dorozsmai családok jerneys diákjai is részt vehessenek a lélekemelő tanulmányi kiránduláson. Képviselő urak: köszönjük!
Tankerületi köszönetnyilvánítás

Leave a Reply